Anasayfa » Genital Estetik » Vajinoplasti – Vajinal Daraltma – Vajinal Sıkılaştırma
Vajinoplasti – Vajinal Daraltma – Vajinal Sıkılaştırma

Vajinoplasti – Vajinal Daraltma – Vajinal Sıkılaştırma

Vajinoplasti – vajinal daraltma – sıkılaştırma ameliyatı 

Son yıllarda sosyal medyanın da sık kullanımıyla kadınların vajinal operasyonlar hakkında farkındalıkları artmıştır. Her gecen gün vajinal daraltma ameliyatların sıklığıda buna parelel olarak artmaktadır. Vajinoplasti vajinal kanalın daraltılarak daha sıkı hale gelmesini sağlayan bir işlemdir. Vajinoplasti işlemini hem cerrahi yöntem hemde lazer ile yapabilmekteyiz.

Vajina kızlık zarı ile rahim ağzı arasında yaklaşık 10 cm uzunluğunda tüp şeklinde kanaldır. Cinsel ilişki sırasında penisi kavrayıp saran bir yapısı vardır. Doğumda bebek bu kanaldan geçerek dünyaya gelir. Bebeğin bu kanaldan geçmesi vajinal kanalın kalıcı olarak genişliğinin artmasına  neden olur. Vajinal kanalı genişliğinin artmasına sadece doğumlar sebep olmaz. Kadının kollajen dokusunun yapısına bağlı olarak bazı kadınlar normal doğum yapmasa da vajinal genişlikleri fazla olabilir.

Vajinal genişliği artan kadınlarda vajina penisi tam olarak kavrayıp saramaz bundan dolayıda cinsel ilişki sırasında erkek ve kadın birbirini hissedemez duruma gelebilir.

Normalde jinekolojik pozisyonda karşıdan bakıldığında vajina iç kısmı görülmez. Vajinal genişliği artmış kadınlarda vajina iç kısmı bu pozisyonda görünür hale gelmiş olur.

Vajinal genişliği  artmış kadınlarda idrar torbası sarkması, kalın bağırsak sarkması, öksürüp hapşırınca idrar kaçırma gibi sorunlarda beraber görülebilir. Bu sorunlarda vajinal daraltma ameliyatları ile aynı anda ortadan kaldırılıp düzeltilebilir.

Vajina neden genişler?

1- Vajinal doğum en büyük sebeptir.

2- Yaşın ilerlemesi ile dokular sarkıp gevşeyebilir

3- Kişinin kollajen doku yapısına bağlı

4- Genetik – ırsi olarak geniş olabilir

5- Aşırı kilo alıp verme durumlarında

vajinal genişlik artabilir.

Kadınlar neden vajinal daraltma vajinoplasti ameliyatına gerek duyar ?

İlk ve en önemli sebep cinsel ilişki sırasındaki çiftlerin birbirini hissetmemesidir. İlişki sırasında vajen ve penis birbirine değmiyor bir boşluktaymış gibi olabiliyor. Genişlemiş vajinada kadın ve erkek yeterince haz almaz almayabilir. İlişki sırasında vajinadan gaz çıkarır gibi sesler gelebilir. bu sesin gelmesi ve erkeği tatmin etmeme duygusu kadında özgüven eksikliği yaratabilir.  Bunların hepsi çiftleri cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir.

Diğer nedenler öksürüp hapşırınca idrar kacırma, kalın bağırsak sarkması gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen olaylardır. kadın dışarı çıkmak istemez çünkü sürekli iç camaşırını değiştirme ihtiyacı doğmaktadır.

Üçüncü neden de doğum izinin kötü görünmesidir. vajinal daraltma ameliyatlarında kötügörünen doğum izleride düzeltilir.

Vajinal daraltma vajinoplasti ameliyatlarında burda yazdığımız tüm sıkıntılar ortadan kaldırılır.

Vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Bu ameliyatlar genel, lokal ve epidural anestezi ile yapılabilir. Hastanın şikayetleri dinlenip muayenesi yapıldıktan sonra hastaya nasıl bir daraltma yapılacağına karar verilir. Kadının şikayeti sadece cinsel ilişki sırasında çiftlerin birbirini hissetmemesiyse vajina arka duvarından vajinal daraltma yapılması yeterli olacaktır. öksürüp hapşırırken idrar kaçırma problemide varsa idrar torbası sarkık ise idrar torbası yukarı kaldırılıp vajina ön duvardan da daraltılır. normal doğum sırasında dikiş izleri kötü görünüyor ise burasıda düzeltilir.

Vajinal daralma işlemlerinde levator ani dediğimiz bir kas vardır ve vajina girişinin 3-4 santimini yanlardan destekler. Fazla doğum yapmış yada vajinal genişliği fazla olan kadınlarda bu kasın orta hatta birleştirilmesi gerekir.  bu şekilde daha uzun süreli ve daha kalıcı vajinal darlık elde edilmiş oluruz.

Animasyon videomuzdan vajinal daraltma ameliyatının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Lazerle vajinal daraltma kimlere yapılır ?

Genellikle vajinal doğum yapmamış yani vajinal genişliği fazla olmayanlarda ve ameliyattan korkan kadınlarda lazerle vajinal daralta yapılmaktadır. Çünkü lazerle vajinal daraltma işlemi çok fazla vajinal daralma sağlamaz ve anestezi gerekmeden hasta uyutulmadan yapılabilmektedir.

Kliniğimizde monalisa touch lazer cihazı bulunmaktadır ve lazerle yapılan tüm işlemleri gerçekleştirmekteyiz.

Vajinal daraltma – vajinoplasti ameliyatı ne kadar sürer ?

Vajinal daraltma vajinoplasti ameliyatı yapılacak işlemlere göre 45 dakika ile 90 dakika arasında sürmektedir.

Vajinoplasti – vajinal daraltma ameliyatlarından sonra nelere dikkat etmek gerekir

Ameliyattan sonraki en önemli konu hastanın antibiyotiklerini ve ağrı kesicisini düzgün kullanmasıdır.

Hasta iki gün sonra ayakta banyosunu yapabilir.

Ameliyattan sonraki ilk haftalar leke şeklinde kanamalar olabilir.

İkinci haftadan sonra vajinal akıntı oluşabilir. Bu akıntı kullanılan antinbiyotik ve ameliyata bağlıdır. korkulmasını gerektirecek bir durum değildir.

Üç dört hafta birikinti tarzında suya girmek yasaktır ( havuz ,deniz, küvet ).

1,5 ay ağır eşyalar taşınması yasaktır.

İlk cinsel ilişki 1,5-2 ay sonra mümkün olmaktadır.

Hastanın yüksek ateşi olursa, adet kanamasından daha fazla kanaması olursa ağrısı dayanılmayacak kadar fazla olursa mutlaka doktoruna haber vermelidir.

Vajinal daraltma ameliyatlarından sonra normal doğum yapılabilir mi?

Bu ameliyatlardan sonra normal doğum yapılabilir. Fakat doğumdan sonra tekrar vajinal daraltma ameliyatının yağılması gerekecektir.

Vajinoplasti ameliyatının kadınlara yada çiftlere  faydası nelerdir?

Kadınların kendine olan özgüveni artar. Cinsel problemler ve idrar kaçırma gibi fonksiyonel sorunlar ortadan kalkar. Çiftlerin cinsel ilişki kalitesi artar. Hem erkek hemde kadın birbirlerini daha fazla hisseder duruma gelirler.

 

Soru Sor