Anasayfa » Genital Estetik » Labioplasti, İç Dudak Sarkması, İç dudak Estetiği
Labioplasti, İç Dudak Sarkması, İç dudak Estetiği

Labioplasti, İç Dudak Sarkması, İç dudak Estetiği

Labioplasti, İç Dudak Sarkması, İç dudak Estetiği

Kadınlar neden labioplasti ameliyatına ihtiyaç duyar?

Kadınların bazıları iç dudakları kalın, düzensiz ve sarkmış olarak doğar. Ergenlik döneminin sonlarına doğru hormanal değişiklere bağlı olarak sonra ortaya çıkar ve yaş ilerledikçe kendini belli eder. Bir kısım kadında ise doğum sırasında iç dudaklar yırtılıp ikiye bölünebilir. Vajina girişindeki bartolin apsesine yada kistine müdahale sırasında da iç dudaklarda sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumlar kadını görsel ve sağlık açısından rahatsız edebilir.

Büyük ve sarkık olan iç dudaklar bacaklar birbirinden ayrılmadığında dış dudaklardan daha uzun olduğu için görsel olarak rahatsızlık yaratır. Bu görüntü kadında utanmaya, özgüven kaybına ve cinsel ilişkiden uzaklaşmasına neden olabilir. partnerinin iç dudaklarını görmesini istemez. Bazı cinsel deneyimlerden kaçmasına sebep olabilir, oral ilişki yada elle dokunulmasına müsade ettirmez.  Bu durum her cinsel ilişki öncesi aklına gelir ve cinsellikten uzaklaşır.

Sıkı iç çamaşır yada bikini benzeri kıyafet giydiğinde dışardan fark edilmesi kadını rahatsız edebilir.

Spor yaparken sıkışıp canı yanabilir, bisiklet sürerken ağrı yapabilir. iç dudaklarda tahrişler oluşabilir.

Adet dönemlerinde genital temizliğini yapmakta zorluk çekebilir.

İdrar yaparken sağa sola çarparak bacakları ıslanabilir.

Tedaviye rağmen sürekli vajinal enfeksiyon neden olabilir.

 

Labioplasti Ameliyatı:

Her hastaya aynı cerrahi tekniği uygulamak yanlıştır. Her kadının anatomisi ve iç dudaklardaki düzeltilmesi gereken yer farklıdır. hastaya özel bir teknik kullanılmalıdır. Bazı hekimler tüm hastalarında iç dudaklardaki fazlalığı kama şeklinde çıkararak labiaplasti yapmaktadır. Bazıları ise iç dudaklardaki fazlalığı yukarıdan aşağıya doğru düz kesi yaparak iç dudak estetiği yapmaktadır.

Biz kama şeklinde çıkarma yada yukardan aşağıya düz kesi ile iç dudak estetik ameliyatı yapmıyoruz.

İç dudaklar ve klitoris birbirinin devamı olan yapılardır. iç dudak estetiği yaparken bu iki yapıyı beraber değerlendirmek gerekir. sadece iç dudaklarda sorun varsa tabiki iç dudakların düzeltilmesi işlem için yeterli olur. Çoğu zaman klitoris seviyesinin üst yan tarafların da düzeltilmesi gerek duyulmaktadır.

İç dudak estetik ameliyatını nasıl yaptığımızı anlatmadan önce klitoris ve iç dudak anatomisini resimler üzerinde inceleyelim.

 

klitoris nedir

Resim 1) Klitoris anatomisi

Resim 1 de Klitorisin göründüğü kadar küçük bir organ olmadığı anlaşılıyor. Dışarıdan bakıldığında sadece glans klitoris dediğimiz klitorisin dış kısmını görebiliriz.  Resim 2 de klitorisin geneital bölge üzerinde nasıl durduğu gösterilmiştir.

klitoris anatomisi iç dudak sarkması amaeliyatı

Resim 2) Klitorisin genital bölgedeki yerleşimi

 

Resim 3 ve 4′ de ise iç dudaklar ve klitorisin canlı hasta üzerindeki anatomisi verilmiştir.

canlı resim iç dudak sarkması

Resim 3) İç dudak ve klitoris anatomisi

 

iç dudak küçültme

Resim 4) İç dudak ve klitoris anatomisi

 

iç dudak sarması ameliyatı

Resim 4)  Sünnet derisi – Prepuce

Klitoris ve iç dudakların anatomisini anlatıktan sonra labioplasti, iç dudak sarkması, iç dudak estetiği ameliyatının nasıl yaptığımızı anlatan makalemizi okuyabilirsiniz.

Soru Sor